Чимборасо (покраина)

Координати: 1°40′S 78°39′W / 1.667° ЈГШ; 78.650° ЗГД / -1.667; -78.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чимборасо
Chimborazo
Покраина
Вулканот Чимборасо
Вулканот Чимборасо
Покраината Чимборасо во рамките на Еквадор
Покраината Чимборасо во рамките на Еквадор
ЗемјаЕквадор
Правно основана25 јуни 1826
Админ. центарРиобамба
Кантони
Управа
 • УправникМаријано Курикама (Пачакутик)
Површина
 • Вкупна6.471 км2 (2,498 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно365.965
 • Густина57/км2 (150/ми2)
 • Попис 2001295.409
Час. појасECT (UTC-5)
Мреж. местоwww.chimborazo.gov.ec

Чимборасо (шпански: Chimborazo) — покраина на Еквадор, сместена во средишниот дел на еквадорските Анди. Во неа влегува и дел од Националниот парк Сангај. Административен центар е Риобамба. Во покраината се наоѓа и познатиот вулкан Чимборасо (6.267 м), највисока планина во земјата.

Кантони[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на 10 кантони. Населението се однесува на пописот од 2001 г, а површината е изразена во квадратни километри. Даден е и административниот центар на секој кантон.[1]

Кантон Нас. (2001) Површина (км2) Админ. центар
Алауси 42.823 1.644 Алауси
Гвамоте 35.210 1.216 Гвамоте
Гвано 37.888 460 Гвано
Колта 44.701 829 Кахабамба
Куманда 9.395 159 Куманда
Палјатанга 10.800 377 Палјатанга
Пенипе 6.485 370 Пенипе
Риобамба 193.315 980 Риобамба
Чамбо 10.541 163 Чамбо
Чунчи 12.474 273 Чунчи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кантони на Еквадор - Statoids.com. пров. 4 ноември 2009 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

1°40′S 78°39′W / 1.667° ЈГШ; 78.650° ЗГД / -1.667; -78.650