Азуај (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азуај
Покраина
Azuay
Местоположба на Азуај во Еквадор.
Местоположба на Азуај во Еквадор.
ДржаваЕквадор
Основана25 јуни 1824
Главен градКвенка
Кантони
Управа
 • УправникПаул Караско Карпио
Површина
 • Вкупна7.700 км2 (3,000 ми2)
Часовен појасECT (UTC-5)
Мреж. местоazuay.gov.ec

Азуај е покраина во Еквадор создадена на 25 јуни 1824. Таа опфаќа околу 7.700 км2. Главен град е Квенка. Оваа покраина се наоѓа во јужниот дел од централното плато на Еквадор.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]