Чимборазо (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чимборазо
Chimborazo
Покраина
Вулканот Чимборазо
Вулканот Чимборазо
Знаме на Чимборазо
Знаме
Амблем на Чимборазо
Амблем
Покраината Чимборазо во рамките на Еквадор
Покраината Чимборазо во рамките на Еквадор
Земја Еквадор
Правно основана 25 јуни 1826
Админ. центар Риобамба
Кантони
Управа
 • Управник Маријано Курикама (Пачакутик)
Површина
 • Вкупна 6.471 км2
Население (2010)
 • Вкупно 365.965
 • Густина 56.554.628.341.833/км2
 • Попис 2001 295.409
Часовен појас ECT (UTC-5)
Мреж. место www.chimborazo.gov.ec

Чимборазо (шпански: Chimborazo) е покраина на Еквадор, сместена во средишниот дел на еквадорските Анди. Во неа влегува и дел од Националниот парк Сангај. Административен центар е Риобамба. Во покраината се наоѓа и познатиот вулкан Чимборазо (6.267 м), највисока планина во земјата.

Кантони[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на 10 кантони. Населението се однесува на пописот од 2001 г, а површината е изразена во квадратни километри. Даден е и административниот центар на секој кантон.[1]

Кантон Нас. (2001) Површина (км²) Админ. центар
Алауси 42.823 1.644 Алауси
Гвамоте 35.210 1.216 Гвамоте
Гвано 37.888 460 Гвано
Колта 44.701 829 Кахабамба
Куманда 9.395 159 Куманда
Палјатанга 10.800 377 Палјатанга
Пенипе 6.485 370 Пенипе
Риобамба 193.315 980 Риобамба
Чамбо 10.541 163 Чамбо
Чунчи 12.474 273 Чунчи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кантони на Еквадор - Statoids.com. пров. 4 ноември 2009 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]