Четири сефардски синагоги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Четири сефардски синагоги
בתי הכנסת הספרדיים
Ben Zakai.jpg
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
Припадностјудаизам
Статусактивна

Четири сефардски синагоги (хебрејски :בתי הכנסת הספרדיים) — еврејски храмов комплекс а во Еврејската населба во стариот дел на Ерусалим, Израел. Овој објект претставува комплекс од четири синагоги кои биле изградени во најразлично време.