Четворка оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Четворка е мешано македонско оро. Кореографски потекнува од село Негрево, Пехчевско.[1]

Ова оро има свои варијанти наречени: „Стара четворка“ и „Малешевска четворка“. Тактот е двочетвртински.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 278-280