Прејди на содржината

Чевељуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чевељуша
Преграда од туфа на водопадот Чевељуша во неговата рана фаза на создавање
Чевељуша is located in Bosnia and Herzegovina
Чевељуша
Карта
МестоЉубушки, Босна и Херцеговина
Вкуп. висина2.5 м
РекаТребижат

Чевељушаводопад на реката Требижат, сместен во селото Храшљани, неколку километри од Љубушки, Босна и Херцеговина. Неговата висина е околу 15 м, и тој е позната туристичка знаменитост и место каде месните жители се собираат во летните месеци за пливање и одмарање.[1][2][3][4]

  1. „Kravica, Koćuša i Čeveljuša - rajske oaze na rijeci Trebižat“. ljubuski.info (хрватски). Посетено на 19 септември 2021.
  2. „Čeveljuša – Hercegovina u mom srcu“ (хрватски). Посетено на 19 септември 2021.
  3. „Obišli smo tri hercegovačke oaze“. Slobodna Dalmacija (хрватски). Посетено на 19 септември 2021.
  4. „Ceveljusa, Ljubuski - Restaurant Reviews, Phone Number & Photos“. TripAdvisor (англиски). Посетено на 19 септември 2021.