Чамски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чамски
Географска
распространетост:
Југоисточна Азика (Камбоџа, Виетнам, Тајланд, НР Кина (остров Хајнан), разни земји со неодамнешни доселеници)
Класификација: австронезиски
Гранки:
северни
јужни
ISO 639-2 и 639-5: cmc

Чамски јазици — група од десет јазици што се зборуваат во некои делови од Камбоџа, Виетнам и Хајнан (НР Кина), и спаѓаат во поголемата група на малајските јазици во австронезиското јазично семејство.

Најшироко застапени од нив се џарајскиот и чамскиот јазик (вклучувајќи ги западниот и источниот), со околу 230.000 и 280.000 говорници. Јазикот Цат е меѓу најмалку зборуваните, со приближно 3.000 говорници.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во групата на чамски јазици спаѓаат:

  • Северночамски: Цат
  • Јужночамски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]