Чаба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чаба − (унг:Csaba) − е старо унгарско име. Прво спомнување на оваа име наоѓаме во приказните за Атила хунскиот водач, бидејќи еден од синовите му се викал Чаба. По преданието, тој по атилината смрт и распадот на хунското царство го одвел Секељи на местото на денешното живеалиште во Ердељ.

Значење[уреди | уреди извор]

Основно значење на името е поклон, дар. Останати можни значења се овчар и скитница.

Името особено станало популарно во деветнаесетиот век по објавувањето на книгите на Михаљ Верешмарти (унг:Vörösmarty Mihály) и Јанош Арањ (унг:Arany János)

Имендени[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Принц Чаба (унг:Csaba királyfi), син на Атила водачот на Хуните, се споменува исто така во химната на Секељи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]