Цуг (кантон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цуг (кантон)
Кантон
Грб на Цуг (кантон)
Карта
Местоположба на Швајцарија
CapitalЦуг
Subdivisionsопштини 11
Управа
 • ExecutiveРегиерунгсрат(7)
 • LegislativeКантонсрат (80)
Површина[1]
 • ВкупнаПредлошка:Swiss area км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (декември 2012)[2]
 • Вкупно116.559
ISO 3166CH-ZG
Highest point1,580 м (5,184 ст): Вилдшпиц
Lowest point388 м (1,273 ст): Ројсшпиц на сливот на реките Ројс и на Лорце
Joined1352
LanguagesГермански
Мреж. местоzg.ch

Кантон Зуг ( француски: Zoug, италијански: Zugo , исто така англиски: canton of Zoug ; германски: Kanton ) е еден од 26-те кантони на Швајцарија. Сместен е во централна Швајцарија, а главен град е Цуг. Од 239 км2 кантонот е еден од најмалите швајцарските кантони во однос на областа. Не се дели на области, туку на единаесет општини.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]