Црни птици

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Црни птици“ (српски: Црне птице) — филм на режисерот Едуард Галиќ од 1967 година. Главните улоги ги играат: Воја Мириќ, Фабијан Шоваговиќ и Раде Шербеџија.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива во последните денови на Втората светска војна. Партизаните се приближуваат до усташкиот логор, каде повеќето од чуварите заминуваат на фронтот. Останатите стражари имаат намера да ги убијат заробениците така што ќе ги префрлат до блиското место, а потоа ќе го кренат возот во воздух, што пак ќе го забави и напредувањето на партизаните. Меѓутоа, заробениците имаат свој план како да се спасат...

Наводи[уреди | уреди извор]