Црква „Св. Троица“ - ’Ржаничино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Sv. Troica od R'zanicino 05.JPG

Црквата „Света Троица“ во селото ’Ржаничино

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба
Населено место ’Ржаничино
Општина Петровец
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба завршена изградба
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троицамакедонски православен храм во селото ’Ржаничино, во самиот центар на селото непосредно до фудбалското игралиште веднаш до главниот пат. Црквата се наоѓа во завршната фаза на својата изградба. Таа е изградена во нов стил со купола. Спроти црквата од другата страна на патот постои доста стар гроб на некогашен свештеник, кој потекнува од периодот на турското владеење во Македонија.

Галерија[уреди | уреди извор]