Прејди на содржината

Црква „Св. Марко“ (Загреб)

Координати: 45°48′58″N 15°58′26″E / 45.8161616725223° СГШ; 15.973761677742° ИГД / 45.8161616725223; 15.973761677742
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Марко
Crkva sv. Marka
Основни податоци
МестоЗагреб, Хрватска
Координати45°48′58″N 15°58′26″E / 45.8161616725223° СГШ; 15.973761677742° ИГД / 45.8161616725223; 15.973761677742

Црквата Свети Марко (хрватски : Crkva sv. Marka) е црква која се наоѓа во Загреб, Хрватска и е во склоп на Римокатоличката црква. Била изградена во 13 век со елементи на готиката.