Прејди на содржината

Црква „Св. Енграција“ (Лисабон)

Координати: 38°42′54″N 9°07′30″W / 38.715° СГШ; 9.125° ЗГД / 38.715; -9.125
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква „Св. Енграција“
Igreja de Santa Engrácia
Основни податоци
МестоЛисабон, Португалија
Координати38°42′54″N 9°07′30″W / 38.715° СГШ; 9.125° ЗГД / 38.715; -9.125

Црквата „Св. Енграција“ (португалски: Igreja de Santa Engrácia) е црква која се наоѓа во Лисабон, Португалија. Црквата била изградена во текот на XVII век, а во XX век била претворена во бационален музеј. Првата црква била изградена во времето на Мануел I во 1568 година. Во 1681 година самата градба на црката попуштила, и затоа била изградена нова црква чиј архитект бил Жоао Антунес, еден од најголемите претставници на барокот во Португалија.