Црква „Св. Димитриј“ - Ѓувелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
40°45′2.2″N 23°28′22.0″E / 40.750611° СГШ; 23.472778° ИГД / 40.750611; 23.472778Координати: 40°45′2.2″N 23°28′22.0″E / 40.750611° СГШ; 23.472778° ИГД / 40.750611; 23.472778
МестоЃувелци, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1981
Управа
Архијерејско намесништвоМавровско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Димитриј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου) — црква во селото Ѓувелци, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е парогхиски храм на селото.[1] Изградена е околу 1950 г. Земјотресот во 1978 г. нанел големи штети на храмот и затоа истиот е изграден одново во 1981 г. Осветен е на 2 ноември 1986 г. од митрополитот Максим Серско-нигритски. Храмот е живописан.[1]

Во парохијата влегуваат и црквите „Св. Илија“, „Св. Лука“ и „Св. Дух“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Αγίας Αγίου Δημητρίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 31 октомври 2014.