Црква „Св. Димитрија“ - Голем Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитрија
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Местоположба

Карта

Место Голем Град
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба среден век
Архитектонски опис
Стил еднокорабна

Свети Димитрија — една од некогашните седум цркви на преспанскиот остров Голем Град и се наоѓна на неговиот јужен дел. Црквата се наоѓа во урнатини и покрај фрагментите од фреските, тука е пронајдена стара римска цистерна од доцната антика. Кога во средниот век таа веќе немала никаква употреба затоа што античката населба веќе не постоела, монасите ја забележале оваа градба која била доста добро сочувана ја преградиле, ја преуредиле и ѝ додале олтарен простор со што ги добила сите елементи на црква. Потоа ја живописале.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Валентин Васильевич Седов, Н. Н. Гринëв, Валентин Лаврентьевич Янин (1998). Труды VI Международного Конгресса славянской археологии (4. изд.). Институт археологии (Российская академия наук). ISBN 5901006607.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)