Црква „Св. Ѓорѓи“ - Междурек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Aγίου Γεωργίου
Карта
41°5′19.0″N 23°2′19.6″E / 41.088611° СГШ; 23.038778° ИГД / 41.088611; 23.038778Координати: 41°5′19.0″N 23°2′19.6″E / 41.088611° СГШ; 23.038778° ИГД / 41.088611; 23.038778
МестоМеждурек, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1834
Управа
Архијерејско намесништвоКрушевско-папратско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Междурек, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото и изградена е во 1834 г.[2] Претставува трикорабна базилика со дрвен покрив и залепена камбанарија. Внатре има вреден живопис и иконостас со вредни икони.[1]

Во 1981 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΕ/68633/1675/4-11-1981 - ΦΕΚ 711/Β/23-11-1981“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 22 октомври 2014.
  2. 2,0 2,1 „Μελισσουργείο - Ιερός Ναός Αγ.Γεωργίου“. Enjoy Kilkis. Архивирано од изворникот на 2021-02-27. Посетено на 14 март 2018.