Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Вјазивка

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Рождество на Пресвета Богородица“
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
Карта
МестоВјазивка
ЗемјаУкраина
Историја
Основана19 век

Црквата Рождество на Пресвета Богородица е дрвена православна црква во селото Вјазивка, општина Народичи, Житомирска Област, Украина. Архитектонски споменик од национално значење (заштитен бр. 108).

Изградена во 1862 година. Ја граделе жители и свештеници. Во пресрет на одбележувањето на 150-годишнината, црквата била ограбена.[1]

На 7 март 2022 година, за време на руската инвазија на Украина[2] црквата била уништена од руските окупатори[3] Според секретарот на Овручската епархија, ѓаконот Серхиј Стретович, преживеала само камбанаријата[4].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коростень ТВ
  2. Окупанти знищили церкву 1862 року на Житомирщині, на Харківщині обстріляли дім молитви // Українська правда
  3. „Церкву 1862 року на Житомирщині знищили обстрілами РФ“. 2022-03-07. Посетено на 2022-03-07.
  4. „Від обстрілів продовжують страждати храми. Зруйновані древні церкви у селах В'язівка та Заворочі“ (украински). 2022-03-07. Посетено на 2022-03-07.