Црква Слобозија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Слобозија
Biserica Slobozia
Основни податоци
Место Букурешт, Романија
Координати
Припадност Христијанство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Слобозија (романски: Biserica Slobozia) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија и е во склопот на Романската православна црква. Црквата била изградена во периодот од 1664 до 1667 година и е посветена на Свети Димитар Солунски.