Прејди на содржината

Црква Слобозија

Координати: 44°25′18″N 26°6′12″E / 44.42167° СГШ; 26.10333° ИГД / 44.42167; 26.10333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Слобозија
Biserica Slobozia
Црквата Слобозија
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
Координати44°25′18″N 26°6′12″E / 44.42167° СГШ; 26.10333° ИГД / 44.42167; 26.10333
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Слобозија (романски: Biserica Slobozia) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија и е во склопот на Романската православна црква. Црквата била изградена во периодот од 1664 до 1667 година[1] и е посветена на Свети Димитар Солунски.

  1. Ionescu, p. 283.