Црква Свети Александар Невски (Пружани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Александар Невски (појаснување)
Црква Свети Александар Невски
Сабор Аляксандра Неўскага
Земја Белорусија
Архитектура
Завршена1866

Црквата Свети Александар Невски (белоруски: Сабор Аляксандра Неўскага) е православна црква кој се наоѓа во Пружани, Белорусија. Црквата била изградена во 1866 година.