Црква Сан Пакразио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сан Пакразио
Basilica di San Pancrazio
San Pancrazio - facciata 1537.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Сан Пакразио (италијански :Basilica di San Pancrazio) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 6 век, во времето на Папа Симах. Црквата е посветена на Панкратиј Римски, каде се наоѓаат и неговите мошти.