Црква Сан Лоренцо ин Лучина

Координати: 41°53′48.74″N 12°28′19.23″E / 41.8968722° СГШ; 12.4720083° ИГД / 41.8968722; 12.4720083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сан Лоренцо ин Лучина
Basilica di San Lorenzo in Lucina
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′48.74″N 12°28′19.23″E / 41.8968722° СГШ; 12.4720083° ИГД / 41.8968722; 12.4720083

Црквата Сан Лоренцо ин Лучина (италијански :Basilica di San Lorenzo in Lucina) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Се смета дека црквата била изградена во 4 век, а истата е посветена на Свети Лаврентиј. Целоста реконструкција на црквата била извршена во 1130 година во времето на Папа Паскал II.

Наводи[уреди | уреди извор]