Црква Сан Лоренцо ин Лучина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сан Лоренцо ин Лучина
Basilica di San Lorenzo in Lucina
San lorenzo in lucina - facciata - 1911.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q840829
Карактеристики

Црквата Сан Лоренцо ин Лучина (италијански :Basilica di San Lorenzo in Lucina) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Се смета дека црквата била изградена во 4 век, а истата е посветена на Свети Лаврентиј. Целоста реконструкција на црквата била извршена во 1130 година во времето на Папа Пасхалиј II.