Црква Сан Лоренцо ин Дамасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Лоренцо ин Дамасо
Basilica di San Lorenzo in Damaso
Parione - palazzo Riario o Cancelleria nuova 1628.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′48.74″N 12°28′19.23″E / 41.8968722° N; 12.4720083° E / 41.8968722; 12.4720083

Црквата Сан Лоренцо во Дамасо (италијански :Basilica di San Lorenzo in Damaso) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Се смета дека црквата била изградена во времето на Папа Дамас I, а истата била реновирана во 15 век од страна на Донато Браманте.