Прејди на содржината

Црква Сант Андреа деле Фрате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сант Андреа деле Фрате
Basilica di Sant'Andrea delle Fratte
Основни податоци
МестоРим, Италија

Црквата Сант Андреа Дела Фрате (италијански : Basilica di Sant'Andrea delle Fratte) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата започнала да се гради во 16 век а била завршена во 17 век. Посветена е на Свети Андреј.