Црква Санта Марија сопра Минерва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија сопра Минерва
Basilica di Santa Maria sopra Minerva
Roma-Santa Maria sopra Minerva.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитект Q122328
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Марија сопра Минерва (италијански :Basilica di Santa Maria sopra Minerva) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата е единствената црква изградена во готски стил во Рим.