Црква Санта Марија ин Кампители

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Марија ин Кампители
Chiesa di Santa Maria in Portico in Campitelli
Campitelli - santa maria in Portico 1918st.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°54′41″N 12°28′35″E / 41.91139° N; 12.47639° E / 41.91139; 12.47639

Црквата Санта Марија ин Кампители (италијански :Chiesa di Santa Maria in Portico in Campitelli) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1667 година.