Црква Санта Марија дела Скала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија дела Скала
Chiesa di Santa Maria della Scala (Roma)
Trastevere - santa maria della scala 01586-9.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санта Марија дела Скала (италијански :Chiesa di Santa Maria della Scala (Roma)) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во периодот од 1593 до 1610 година.