Црква Рождество на Пресвета Богородица (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сoборна Црква Пресвета Богородица
Saborna crkva Rođenja Presvete Bogorodice
Саборна Црква Рођења Пресвете Богородице
Sarajevo ortodox church.JPG
Основни податоци
Место Сараево, Босна и Херцеговина
Религија Српска Православна Црква
Држава Босна и Херцеговина
Мреж. место http://www.mitropolijadabrobosanska.org/
Архитектонски опис
Архитект Андреја Дамјанов
Тип барокен
Завршено 1874
Карактеристики

Пресвета Богородица (босански: Saborna crkva Rođenja Presvete Bogorodice; српски: Саборна Црква Рођења Пресвете Богородице ) — соборна црква и една од најголемите цркви во Сараево, Босна и Херцеговина и е во склопот на Српската православна црква. Црквата се градела во периодот од 1863 година до 1874 година а нејзин архитект е папрадишкиот градител Андреја Дамјанов.