Црква Доминус Флевит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Доминус Флевит
Dominus flevit1.jpg
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
КоординатиКоординати: 31°46′41″N 35°14′30″E / 31.77806° N; 35.24167° E / 31.77806; 35.24167
ПрипадностРимокатолицизам
Архитектонски опис
Архитект(и)Антонио Барлузи
Завршен1955
Jerusalem Dominus flevit BW 1.JPG

Црквата Доминус Флевит е римокатоличка црква која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа црква поточно се наоѓа на маслиновата гора веднаш до стариот дел на градот.

Реведено од латински јазик, Доминус Флевит значи Кралско плачење. Последен пат била реконструирана во 1955 година.