Црвен слез

Од Википедија — слободната енциклопедија

Alcea rosea, обичниот холихок , е украсно цветно растение од фамилијата Malvaceae . Бил увезен во Европа од југозападна Кина во текот, или можеби пред, 15 век.[1] Вилијам Тарнер, билкар од тоа време, му го дал името „holyoke“ од кое потекнува и англиското име.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Илустрација, 1897 година

Alcea rosea различно се опишува како биенале (со двегодишен животен циклус), како едногодишно или како краткотрајно повеќегодишно .[2][3][4] Често се самосее, што може да создаде перцепција дека растенијата се повеќегодишни.[2] Растението може да цвета во текот на првата година кога се сее рано.[3] Ќе расте во широк опсег на почви и лесно може да достигне висина до 8 стапки (2.4 м).

Цветовите се во опсег на бои од бела до темноцрвена, вклучувајќи розова, жолта и портокалова. Различни бои претпочитаат различни почви. Се чини дека потемната црвена сорта ги фаворизира песочните почви, додека посветлата боја се чини дека ги фаворизира глинените почви. Растенијата лесно се одгледуваат од семиња и лесно се самосејуваат. Сепак, нежни растенија, без разлика дали се млади од семиња или од стари залихи, може да бидат уништенио д полжави. Лисјето е подложно на напад од 'рѓа ( Puccinia malvacearum ), која може да се третира со фунгициди.[5] Комерцијалните одгледувачи известиле дека некои тесно поврзани видови ( Alcea rugosa и Alcea ficifolia ) се отпорни на оваа габа.[6]

Својства[уреди | уреди извор]

Растат до 8 стапки височина ,произведувајќи големи цветови со пречник од околу 5 инчи. Листовите му се големи и во облик на срце. Цветовите привлекуваат колибри и пеперутки.[7]

Штетници и болести[уреди | уреди извор]

Листовите се ранливи на 'рѓа, дамки на листот и антракоза . Проблемите со штетниците ги вклучуваат јапонски бубачки и пајакови грини . Иако оштетувањето на листовите може да биде големо, цветовите ретко се засегнати.[7]

Билкарство[уреди | уреди извор]

Во хербалната медицина, се верува дека холихокот е омекнувачки и лаксатив . Се користи за контрола на воспалението, за запирање на мокрење во кревет и како средство за плакнење на устата во случаи на крварење на непцата.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Flora of China 12: 267–268. 2007“ (PDF). Harvard University. Посетено на 2011-07-21.
  2. 2,0 2,1 „Hollyhock“. Cornell University. Посетено на 2011-07-21.
  3. 3,0 3,1 „Annual - Hollyhock - Althaea rosea. University of Illinois. Архивирано од изворникот на 2011-05-21. Посетено на 2011-07-21.
  4. „Plant of the Month - Hollyhocks“ (PDF). New Mexico State University Master Gardener Newsletter. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-07. Посетено на 2011-07-21.
  5. „Hollyhock rust“. Cornell University. Архивирано од изворникот на 22 June 2009. Посетено на 2009-07-15.
  6. „Yard & Garden Line News“. University of Minnesota Extension Service. 2005-06-15. Архивирано од изворникот на 2010-03-22. Посетено на 2010-02-05.
  7. 7,0 7,1 Alcea rosea (single)“. missouribotanicalgarden.org. Missouri Botanical Garden. Посетено на 27 February 2022.
  8. Howard, Michael.