Прејди на содржината

Црвениот удар

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Црвениот удар“' (српски: Црвени удар) — југословенски филм од 1974 година, во режија на Предраг Голубовиќ. Улогите ги толкуваат: Велимир Бата Живоjиновиќ, Борис Дворник, Берт Сотлар, Абдурахман Шаља и Оливера Катарина.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Кoга во 1941 година германската војска го освојува најголемиот европски рудник за олово, Трепча, рударите од различни националности, познати по своите предвоени штрајкови, не сакаат да работат за непријателската војска и почнуваат со диверзии. Вешти во ракувањето со динамит, тие ја водат борбата жестоко но и со хумор со кој се одликуваат само луѓето изложени на смртната опасност.

Наводи[уреди | уреди извор]