Централна Провинција (Соломонски Острови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Централната Провинција е една од провинциите на Соломоновите Острови, покривајќи го Русел Островот, Нгела, Флорида Острови и Саво Остров. Нејзината површина е 615 километри квадратни и има население од 21,577 жители. Главен град е Тулаги.