Прејди на содржината

Централна Покраина (Соломони)

Координати: 9°00′S 159°45′E / 9.000° ЈГШ; 159.750° ИГД / -9.000; 159.750
Од Википедија — слободната енциклопедија

9°00′S 159°45′E / 9.000° ЈГШ; 159.750° ИГД / -9.000; 159.750

Централна Покраина
покраина
Знаме на Централна Покраина
Координати: 9°0′S 159°45′E / 9.000° ЈГШ; 159.750° ИГД / -9.000; 159.750
Држава Соломони
Гл. градТулаги
Управа
 • ПремиерПатрик Васуни
Површина
 • Вкупна615 км2 (237 ми2)
Население (2009 попис)
 • Вкупно26.051
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Час. појас+11 (UTC+11)

Централната Покраина е една од покраините во Соломоните. Покраината ги зафаќа Раселовите Острови, островите Нгела и островот Саво. Покраината има вкупна површина од 615 км2 и вкупно население, според податоците од 2009, 26,051 жители. Административен центар на покраината е Тулаги.

Острови и населени места[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]