Прејди на содржината

Покраини во Соломоните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините во Соломоните

Соломоните се поделени на 9 покраини. Главниот град Хонијара на островот Гвадалканал претставува посебна целина наречена „престолнинска територија“.

Покраини[уреди | уреди извор]

Бр. Покраина Адми. центар Површина
(км²)
Население
(2009)
Густина
(жит/км²)
1 Централна покраина Тулаги 615 26.051 42,36
2 Шоазел Таро 3.837 26.372 6,87
3 Гвадалканал Хонијара 5.336 93.613 17,54
4 Изабел Буала 4.136 26.158 6,32
5 Макира-Улава Киракира 3.188 40.419 12,68
6 Малаита Ауки 4.225 137.596 32,57
7 Ренел и Белона Тигоа 671 3.041 4,53
8 Темоту Лата 895 21.362 23,87
9 Западна покраина Гизо 5.475 76.649 14,00
10 Престолнинска територија Хонијара 22 64.609 2936,77
Вкупно 28.400 515.870 18,16

Поврзано[уреди | уреди извор]