Центар „Ренесанс“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ренесанса Центар

Ренесанса Центар (англиски: Renaissance Center) е група од седум облакодери во Детроит, Мичиген. Центаралниот облакодер во Ренесанса Центар е највисоката зграда во Мичиген и највисокиот хотел во Западно полушарие. Ренесанса Центар е 230м висок.

Згради[уреди | уреди извор]

Зграда Слика Година Височина
Централ/Хотел Тауер RenCenhart.jpg 1977 221.5 м
Тауер 100 Rencenfromriverwalk.jpg 1977 159 м
Тауер 200 1977 159 м
Тауер 300 MikerussellRENCENWintergarden.jpg 1977 159 м
Тауер 400 1977 159 м
Тауер 500 DPMoverRenCenstop.jpg 1981 103 м
Тауер 600 1981 103 м