Прејди на содржината

Цветомир Станоески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цветомир Станоески
Роден 1924 година
Волче, Порече
Починал 28 септември 1944 година
Прилеп
Народност Македонец

Цветомир И. Станоески ( 1924 во Волче, Порече28 септември 1944 во Прилеп) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1924 година во селото Волче кај Македонски Брод. Бил активен борец во НОБ. Загинал во борбите што се воделе кај градот Прилеп на 28 септември 1944 година.[1]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.250