Хути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на движењето на Хутите на кое пишува
Бог е голем,
Смрт на Америка,
Смрт на Израел,
Клетва на Евреите,
Победа на исламот
[1][2][3][4]

Хутите (/ˈhθi/; арапски: الحوثيون al-Ḥūthīyūn [al.ħuː.θiː.juːn]), официјално познати како Ансар Алах[б 1] (арапски: أنصار الله ʾAnṣār Allāh, букв.'Божји помошници') — шиитска политичка и воена организација што настанала во Јемен во 1990-те.

Под водство на верскиот водач Хусеин ел-Хути, Хутитското движење се појавило како опозициско движење на тогашниот јеменски претседател Али Абдула Салех. Тие го обвинувале за корупција и го критикувале дека е поддржан од Саудиска Арабија и САД.[6] Хути го обвинувал Салех дека сака да ги задоволи интересите на САД на сметка на јеменскиот народ[7] и јеменскиот суверенитет.[8] Во 2003, под влијание на либанската шиитска политичка и воена организација Хезболах, Хутите го усвоиле својот службен слоган: „Бог е голем, Смрт на Америка, Смрт на Израел, Клетва на Евреите, Победа на исламот.“[9] Пружејќи отпот на наредбата на Салех за негово апсење,[10] Хути бил убиен од јеменската војска во Саада во 2004, по што започнал бунт.[11] Оттогаш, освен во еден краток период, движењето е предводено од неговиот брат Абдул-Малик ел-Хути.[10]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Групата го одбива имети Хути[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Experts See Signs of Moderation Despite Houthis' Harsh Slogans“. New York Times. 24. 1. 2015. Посетено на 1. 2. 2015.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help) "The official slogan and emblem of the Houthis ... includes the words “Death to America, death to Israel, damnation to the Jews.” Houthis shout it when they march, wear it on arm patches, paint it on buildings and stick it onto their car windows. When pictured, those words are rendered in red, framed by “God is great” and “Victory to Islam” in green, on a white background."
 2. Baron, Adam (30. 10. 2012.). „Yemenis suspect Iran's hand in rise of Shiite rebels“. Christian Science Monitor. Посетено на 20. 6. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „Houthis celebrate birth of Prophet Muhammad“. Al Jazeera. 25. 1. 2013. Посетено на 12. 7. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Yemen says Houthi rebel leader may be dead“. Reuters. 27. 12. 2009. Архивирано од изворникот на 06. 10. 2014. Посетено на 24. 9. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 5. „Do not call the Ansar Allah movement "Houthi"!“. IWN (англиски). 23 April 2021. Архивирано од изворникот 2 September 2021. Посетено на 2021-09-02.
 6. Riedel, Bruce (18 December 2017). „Who are the Houthis, and why are we at war with them?“. Brookings Institution. Архивирано од изворникот 12 June 2018. Посетено на 2018-06-12.
 7. „Yemeni forces kill rebel cleric“. BBC News. 10 September 2004. Архивирано од изворникот 21 November 2006.
 8. Streuly, Dick (12 February 2015). „5 Things to Know About the Houthis of Yemen“. Wall Street Journal. Архивирано од изворникот 12 June 2018. Посетено на 2018-07-04.
 9. „Houthi propaganda: following in Hizbullah's footsteps“. alaraby. Архивирано од изворникот 18 October 2016. Посетено на 15 October 2016.
 10. 10,0 10,1 „Yemen: The conflict in Saada Governorate – analysis“. IRIN. 24 July 2008. Архивирано од изворникот 4 December 2014. Посетено на 29 November 2014.
 11. „Debunking Media Myths About the Houthis in War-Torn Yemen · Global Voices“. GlobalVoices.org. 1 April 2015. Архивирано од изворникот 1 September 2017. Посетено на 1 January 2018.