Хуморски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводата Петру Рареш.

Хуморскиот манастирманастир во комуната Манастиреа Хуморулуј, околу 5 км северно од гратчето Гура Хуморулуј, Романија. Тој е манастир за монахињи посветен на Успението на Богородица. Изграден бил во 1530 година од војводата Петру Рареш и неговиот советник Теодор Бубујог. Манастирот бил изграден над темелите на претходниот манастир кој датирал од околу 1415 година. Хуморскиот манастир бил затворен во 1786 година и не бил повторно отворен дури во 1990 година.

Црквата е заведена од УНЕСКО на нејзиниот список на светски културни наследства, како една од насликаните цркви на Молдавија.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Хуморскиот манастир бил еден од првите насликани манастири во Молдавија со жрески и, заедно со Воронечкиот манастир, веројатно е најдобро зачуван. Доминантната боја на фреските е црвено-кафеава. Главниот сликар одговорен за хуморските фрески, насликани во 1535 година, бил некојси Тома од Сучава.

Предметите на фреските во манастирот вклучуваат Опсадата на Константинопол и Страшниот суд, вообичаени за надворешноста на насликаните манастири во Буковина, но и Химна на Богородица вдахната од поемата на вселенскиот патријарх Сергиј I во врска со чудесната интервенција на Богородица при спасувањето на градот од персиското освојување во 626 година. Сепак, Персијците се прикажани како Турци, што е вообичаен начин во овие манастири, а нивните слики се користат делумно и за политичка пропаганда, покрај нивното духовно значење.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

47°35′35″ N; 25°51′25″ E / 47.5931° СГШ; 25.8569° ИГД / 47.5931; 25.8569