Христова катедрала (Отава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
христијанска катедрала
Christ Church Cathedral
ChristChurchAnglicanCathedralOttawa.JPG
Основни податоци
Место Отава, Канада
Држава Канада
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Христијанската црква (англиски : Christ Church Cathedral) е црква која се наоѓа во Отава, Канада и е во склопот на Англиканската црква. Црквата била изградена во 19 век, а на нејзино место кон крајот на 19 век била изградена нова катедрала.