Христова катедрала (Отава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
христијанска катедрала
Christ Church Cathedral
Основни податоци
МестоОтава, Канада

Христијанската црква (англиски : Christ Church Cathedral) е црква која се наоѓа во Отава, Канада и е во склопот на Англиканската црква[1]. Црквата била изградена во 19 век, а на нејзино место кон крајот на 19 век била изградена нова катедрала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Heritage Trust“. Архивирано од изворникот на 2015-04-10. Посетено на 2013-12-27.