Храм на Зевс Олимпиец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Храм на Зевс Олимпиец може да се однесува на следниве два грчки храма:

Постоел и храм на Зевс во Олимпија, југоисточно од акрополот, изграден во V век п.н.е.