Хохтор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хохтор
Hochtor
Ennstaler 2.jpg
Хохтор гледан од исток
Највисока точка
Надм. вис.2.369 м [1]
Истакнатост1.520 м [1]
Координати47°33′42″ N; 14°37′58″ E / 47.5616° СГШ; 14.6327° ИГД / 47.5616; 14.6327Координати: 47°33′42″ N; 14°37′58″ E / 47.5616° СГШ; 14.6327° ИГД / 47.5616; 14.6327[1]
Географија
Хохтор is located in Алпи
Хохтор
Хохтор
Местоположба во состав на Алпите
МестоШтаерска, Австрија
Матичен венецЕнсталски Алпи (Северни Варовнички Алпи)

Хохтор (германски: Hochtor) — планина во Штаерска, Австрија. Со висина од 2.369 м претставува највисокиот врв на Енсталските Алпи, кои пак се во состав на Северните Варовнички Алпи.

Планината е заштитена во склоп на Националниот парк Гезојзе, кој е трет по големина во државата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Улстраистакнати врвови во Европа — Peaklist, посет. 29 октомври 2012 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Хохтор“. SummitPost.org. (англиски)
  • Хохтор, Австрија — Peakbagger (англиски)