Прејди на содржината

Хорезу керамика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Horezu ceramics

Хорезу керамика — уникатен тип романска керамика која традиционално се прави рачно околу градот Хорезу во северна Олтенија (округот Валчеа), недалеку од познатиот манастир Хорезу. Правењето на оваа керамика има повеќегенерациско знаење и вештини за развој на керамиката, поради што изработката на керамиката Хорезу била вклучена во списокот на нематеријално културно наследство на УНЕСКО во декември 2012 година.[1]

Производството е поделено на машки и женски дел во процесот на изработка. Така, мажите ја вадат земјата, која потоа се чисти, сече, наводенува, се меси, гази и меша – трансформирајќи ја во црвена глина што грнчарите ја формираат во посебна техника на прстите која бара концентрација, сила и агилност. Секој грнчар има своја техника на обликување, но секој од нив го следи редоследот на процесот. [1] Жените ја украсуваат обликуваната керамика пред да ја испечат со посебни техники и алатки за да исцртаат традиционални мотиви. Нивните вештини за комбинирање на декорацијата и бојата ја одредуваат оригиналноста и уникатноста на овие парчиња. Боите се светли нијанси на кафена, црвена, зелена, сина и т.н. „Хорезу слонова коска“. Грнчарите од Хорезу користат многу традиционални алатки како миксер за чистење на земјата, грнчарско тркало и чешел за обликување, издлабен рог од бик и фино стапче со врвови од жица за украсување и шпорет на дрва за печење.

Овој древен занает е зачуван во огништето на предците, сега познато како улица Олари во Хорезу, каде што занаетчиите ја обликуваат глината во истиот макотрпен процес како и нивните предци. Хорезу е единствен историски романски керамички центар во кој овој занает остана главен извор на приход за многу семејства на грнчари како што се: Огрезеану,[2] Висореану, Јорга, Фригура, Мишиу, Попа итн [3] Денес оваа изработка се пренесува како и секогаш во кругот на семејството, но и во работилниците од мајстор до чирак, како и на фестивалите и изложбите на грнчарството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Craftsmanship of Horezu ceramics on the official UNESCO pages, accessed on December 12th of 2012
  2. „Homepage Stelian Ogrezeanu“. Архивирано од изворникот на 2021-06-16. Посетено на 2023-09-22.
  3. Eugenia Popescu, Romanian fair of folklore ceramics in Horezu (на романски) 2 June 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]