Прејди на содржината

Манастир Хорезу

Координати: 45°10′10.16″N 24°0′24.26″E / 45.1694889° СГШ; 24.0067389° ИГД / 45.1694889; 24.0067389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Хорезу
Mănăstirea Horezu
Црквата во манастирот Хорезу
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Romania Vâlcea" does not exist
Основни податоци
МестоХорезу, Валча, Романија
Координати45°10′10.16″N 24°0′24.26″E / 45.1694889° СГШ; 24.0067389° ИГД / 45.1694889; 24.0067389
Припадностправославие
Осветен1693
Духовно-организациски статусманастир
Статусактивен
ПокровителСвети Константин и Елена
Мреж. местоМатична страница
Архитектонски стилбранковански
ОсновачКонстантин Бранковеану
Поставен темел1693
Завршен1697
Должина32 m
Висина (најг.)14 m
Светско наследство на УНЕСКО
КритериумКултурно: ii
Навод597
Запис1993 (XVII заседание)

Манастир Хорезуманастир основан во 1690 година од принцот Константин Бранковеану (Constantin Brâncoveanu) во градот Хорезу, Влашка, Романија. Се смета дека е ремек-дело на архитектурата во бранковански стил, познато по својата архитектонска чистота и рамнотежа, богатството со своите извајани детали, третманот на религиозните композиции, поотивните портрети и неговите насликани украсни дела. Градот е добро познат по своите луѓе кои прават грнчарија и ја презентираат на годишен саем. Постојат посебни традиции кои се сочувани. Градот има над 6.000 жители, повеќето од нив работат во земјоделство и услуги.

Манастирот е запишан од УНЕСКО во списокот на светски културни наследства.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]