Хермелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Mustela erminea
Заштитен статус
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Животни
Класа: Цицачи
Ред: Ѕверови
Семејство: Куни
Потсемејство: Mustelinae
Род: Mustela
Вид: M. erminea
Биномен назив
Mustela erminea
Лине, 1758
Распостранетоста на хермелинот

Хермелин е животно кое спаѓа во видот ласици (Mustela erminea)

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Неговото снежнобело крзно со векови ги украсувало кралските наметки и денес сè уште се користи во индустријата за крзно. Хермелините живеат во Северна Америка и северна Евроазија. Најчести се на местата покриени со грмушки, шумски и полушумски предели. Во лето тие се кафени, со бела боја на грлата, градите и стомаците. Долги се 13-30 см, од кои опашката е долга 5-12 см и тежат помалку од 0,3 кг. Големи месојадци, хермелините се хранат со мали цицачи, птици, јајца, жаби и понекогаш со без’рбетници. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Reid, F. & Helgen, K. (2008). „Mustela erminea“. Црвен список на МСЗП - загрозени видови во 2008 година. МСЗП 2008. Вчитано на 21 March 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2006, книга 10, стр. 109, Хермелин - (Ermine)