Прејди на содржината

Херкул: Легендарните патувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херкулес: Легендарните Патувања
Жанрнатприродно / фантазија / акција / авантура / драма
Создадена одКристијан Вилиамс
УлогиКевин Сорбо
Мишел Хруст
Земја на потекло САД
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди111, plus 5 pilot Телевизија Серијаs ([[Список на Епизодите од Херкулес: Легендарните Патувања
  • |список на епизоди]])
Производство
Времетраење41–44 минути
Прикажување
Првично прикажувањеЈануари 16, 1995 – Ноември 22, 1999

Херкулес: Легендарните патувања е телевизиска серија , снимена во Нов Зеланд и во САД. Серијата е продуцирана од 1995 и е заснована на класичната Култура Херојот Хераклес. Серијата е во 6 сезони , оваа серија е една од повисоките рејтирани серии во историјата.

Опис[уреди | уреди извор]

Сериите се во фантазиска верзија од Антика Грција, но не точно во тоа време. Покрај античката грчка верзија , серијата има и миксирани делови како од ориентал и од средниот век елементи во некој од поважните серии. Во серијата Кевин Сорбо глуми како Херкул и Мишел Хурст како Сидекик Јолаус.

Емитување[уреди | уреди извор]

  • Во Македонија серијата е прикажувана на Сител секој работен ден од понеделник до петок.