Хематокрит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хематокрит
Дијагностика
Компоненти на крвта
MeSHD006400
MedlinePlus003646

Хематокрит претставува зафатнински процент (%) на еритроцити во крвта. Нормални вредности за хематокрит се 45% за мажи и 40% за жени.[1] Ниски вредности на хематокрит има при анемија, а високи вредности се јавуваат при полицитемија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Purves, William K.; David Sadava; Gordon H. Orians; H. Craig Heller (2004). Life: The Science of Biology (7. изд.). Sunderland, Mass: Sinauer Associates. стр. 954. ISBN 0-7167-9856-5.