Хелен Педерсдатер Странге

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хелена Педерсдотер Стрејнџ ( дански : Helene ; во Шведска, исто така наречена кралица Елин ; околу 1200–1255) од данско благородничко семејство подоцна наречено Улфелд, била кралица на Шведска како сопруга на кралот Кануте II .

Нејзиниот татко бил данскиот витез Педер Стренџсон, а нејзината мајка била Ингеборг Есбернсдатер, од благородниот клан Хвиде, внука на данскиот надбискуп Абсалон . Се верува дека таа се омажила за шведскиот регент Кануте околу 1225 година, иако точната година не е позната. Од 1222 година тој бил регент на детето монарх, кралот Ерик XI од Шведска, и самиот го презел тронот во 1229 година, со што ја направило Хелена, или Елин, како што често ја нарекувале во Шведска - Кралицата. Таа го користела истиот печат како и нејзиниот сопруг на официјалните документи, љубопитен факт што укажува дека можеби вршела некакво политичко влијание.

Во 1234 година, нејзиниот сопруг починал, а соборениот крал Ерик се вратил. Кралицата Давагер Елин повторно се омажила за благородникот Филип Лоресон . Во 1247 година, таа била сведок на нејзиниот син од првиот брак како се бунтува против новиот монарх; не успеал и бил погубен во 1248 година. Нејзиниот втор син бил погубен во 1251 година, а истата година таа станала вдовица . Таа починала околу 1255 година.

Деца[уреди | уреди извор]

  1. Холмгер Кнутсон, г. 1248 година, погубен во бунт по битката кај Спарсатра од 1247 година.
  2. Филип Кнутсон, погубен во 1251 година.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска) (шведски)
Хелен Педерсдатер Странге
Роден(а): 1200 Починал(а): 1255

Предлошка:S-roy

Претходник
Richeza of Denmark
Queen consort of Sweden
1229–1234
Наследник
Catherine of Ymseborg