Хачимаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такеру Кобајаши носејќи хачимаки, 2010 година

Хачимаки (鉢巻) (букв., „шлем-шамија“) е јапонски шамија за на глава, најчесто направени од црвено или бело платно, обично на кој има дизајн со писмото канџи на предниот дел. Тие се носат како симбол на напор или храброст од страна на носителот, особено од оние во војската, или едноставно да ја држи потта од лицето.

Историја[уреди | уреди извор]

Потеклото на хачимаки е неодредено. Најчестата теорија наведува дека тие потекнувале како шамии за на глава што ги носеле самураите, носени под оклопите за да ги запрат исечениците од нивните шлемови и да им биде поудобно носењето на нивните шлемови.

Камиказе-пилотите носеле хачимаки летајќи до нивната смрт.

Стилови[уреди | уреди извор]

Хачимаките се типично украсени со вдаховувачки слогани, како "Нипон ичи" (日本一, "Најдобриот од Јапонија"). Тие се исто така типично украсени со мотивот на изгрејсонцето, обично во средината на шамијата.

Чести слогани[уреди | уреди извор]

Некои чести слогани се:

  • Ичибан一番 (Број еден)
  • Гоукаку (ごうかく/合格, Успех)
  • Хисшо (必勝, Одлучен да победи)
  • Нихон/Нипон (日本, Јапонија)
  • Камиказе (神風, Боженствен ветар)
  • Тоуконとうこん/闘魂 (Борбен дух)

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]