Хардангер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хардангер (норвешки: Hardanger) е традиционална област во западниот дел на Норвешка, сместен во округот Хордалан. Зафаќа површина од 6.266 км² и има 22.810 жители.