Хапаранда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хотел Хапаранда и градско собрание
Хапаранда
Општина Хапаранда во округот Норботен
Општина Хапаранда во округот Норботен
Железничка станица Хапаранда

Хапаранда (шведски: Haparanda kommun) е општина на северот од Шведска, во округот Норботен. Административен центар е градот со исто име. Областа е 961,5 км². Населението според податоците за 2012 година е 10.007 жители[1]. Општината се наоѓа западно од долниот тек на реката Турне, на нејзиното вливање во Ботниски Залив. Должината на реката тече по границата со Финска, а главниот град на округот практично формира еден град со градот Торнио од другата страна. Во Шведска, Хапаранда се граничи со општините Евертурнео (на север) и Каликс (на запад). Се споменува и во огласите на ИКЕА.

Популација[уреди | уреди извор]

Статистика на население[уреди | уреди извор]

  • 1970 година - 8.893 жители
  • 1980 година - 9.672 жители
  • 1990 година - 10.517 жители
  • 2000 - 10.412 жители
  • 2008 година - 10.173 жители.

Главни населби[уреди | уреди извор]

# Локалитет Популација
1 Хапаранда 4.778
2 Мариелунд 1.865
3 Сескарио 498
4 Никала 447
5 Карунги

Градови со кои се побратимени[уреди | уреди извор]

Хапаранда има 4 градови побратимени:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]