Ханс Милд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ханс алалмар „Кале“ благо ( шведски: Hans Hjalmar "Tjalle" Mild ; Стокхолм, 31 јули 1934 година - Стокхолм, 23 декември 2007 година ) бил еден од најразновидните шведски спортисти кој бил активен во фудбалот, хокеј на мраз и игри во бандите за време на неговата спортска кариера. Тој бил еден од само 12 шведски спортисти што ја претставуваше својата земја на меѓународни натпревари и во хокеј и во фудбал, и еден од само неколкумина за да победи на националните првенства во двата спорта. Како хокеј играч, тој играл на позицијата напаѓач на левата страна, додека ја градел својата фудбалска кариера играјќи на позицијата дефанзивец.

Тој ја започнал својата кариера во хокеј во 1954 година во екипата на evевлеа, но следната сезона се приклучил на екипата на Јургорден во чиј дрес освоил дури шест титули во националниот шампион (1957/58, 1958/59, 1959/60, 1960/61, 1961/62 и 1963/64), и тој ја завршил својата кариера во хокеј во редовите на Стокхолмскиот Хамарби. Во 1963 година бил вклучена во идеалниот амбиент на Шведското првенство. Тој играл за шведскиот хокеарски тим од 1955 до 1964 година и во тој период одиграл 63 натпревари. Со хокејскиот тим, тој освоил сребрени медали на Зимските олимписки игри во 1964 година во австриската Инсбрук и на СП 1963 година, чиј домаќин бил шведската престолнина Стокхолм. Беше вклучено и во идеалниот состав на Светскиот куп во 1963 година.

Паралелно со хокејот, тој изградил и фудбалска кариера, а како фудбалер го постигнал својот најголем успех играјќи за фудбалската секција „ Јургорден “, со која освоил две титули во националниот шампион (1959 и 1964), а во 1964 година бил прогласен за најдобар Шведски фудбалер (трофеј). За фудбалскиот тим од 1960-1965 година тој одиграл 31 натпревар и постигнал еден гол.

Тој исто така неколкупати бил на списокот на националните банди, но никогаш не играл на меѓународната сцена.

На крајот на својата играчка кариера, тој работел како тренер и во двата спорта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Репрезентацијата на Шведска во хокеј на мраз
  • Фудбалска репрезентација на Шведска
  • Хокеј на мраз на Зимските олимписки игри во 1964 година.
  • HK Jurgorden and FK Jurgorden

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]